Historie Jazz Clubu Reduta

Roku 1957 skupina podnikavých hudebníků a divadelníků založila v centru Prahy novou scénu, která se měla na další desetiletí stát uměleckou avantgardou. Vzniklo tak unikátní divadlo malých forem, kde začínali Suchý a Šlitr, Ivan Vyskočil či Divadlo Járy Cimrmana.

Reduta se postupně měnila v nejsvobodnější uměleckou scénu, která poskytla prostor a možnost pro koncerty dnešních vrcholových českých i světových hudebníků - Laca Décziho, Milana Svobody, Emila Viklického, Jiřího Stivína či Josefa Vejvody. Nejen umění zde nacházelo tolik nutnou volnost - underground i disent si v Redutě podával ruce, a to i přes tuhý odpor StB.

 Opravdové světové proslulosti ale klub dosáhl až po Sametové revoluci pod záštitou přední umělecké agentury PRAGOKONCERT BOHEMIA, která zastupuje přes tisíc špičkových umělců všech žánrů. Z jednoho ze tří nejstarších evropských klubů udělal světovou špičku a představil klub mezinárodnímu publiku i umělecké obci. Právě letos ocenil britský list The Guardian Redutu jako jeden z deseti nejlepších jazzových podniků v celé Evropě a zařadil ji mezi nejelitnější podniky svého druhu vůbec. Postupně se z Reduty stává i něco víc než budova, je to pojem a část historie, kutlurní památky zmiňovaná v profesionálních publikacích i v zahraničních filmech.

Slávu klubu dokládají jména hudebníků, kteří klub navštívili a koncertovali v něm – Louis Armstrong, Ronnie Scott, Acker Bilk, Chris Barber, Aki Takase, Cecil Taylor, Wynton Marsalis či B. B. King. A pozadu za hvězdami nezůstává ani klientela, žádný jiný klub na světě nemá přízvisko prezidentský. Prezidenti Václav Havel či Václav Klaus, exprezident USA Bill Clinton, který v klubu i dvakrát hrál, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albright, velvyslanci, ambsadoři, podnikatelé a nejvýznamnější osobnosti veřejného života, ti všichni považují Redutu nejen za klub, ale i za styl života pro skutečně vybranou společnost.

Specialitou klubu jsou koncerty big bandů, které Reduta nabízí jako jeden z mála jazzových klubů vůbec. Glenn Miller Orchestra, The European Big Band, U. S. Army Big Band, Bohemia Big Band či Prague Big Band, většina světoznámých hudebních těles hrála právě v Redutě. Interiér klubu je speciálně upraven, aby se i se sedmnácti hudebníky na pódiu mohli hosté cítit útulně a příjemně.  Mezinárodním projektem klubu je International Jazz Festival Praha, který sdružuje nejznámější hudebníky jazzové sféry již od roku 1964.

Klub je postaven v samém srdci Prahy, pár kroků od Národního divadla a Václavského náměstí. Po vstupu se o hosta stará vyškolený personál, který od vstupu až po usednutí splní každé hostovo přání. Samozřejmostí je možnost rezervování VIP míst, na kterých kdysi seděl Václav Havel a Bill Clinton. Pro příjemný odpočinek lze využít Saxofon bar, efektivně oddělený od hlavního sálu. Kromě luxusních vín, včetně lahodného Cuvée Reduta, nabídne ochotný barman pivo přímo ze saxofonu, sladký aperitiv nebo speciální Reduta koktejl, vše pro hostovo pohodlí a požitek. Po zhasnutí světel se sál ponoří do intimního přítmí a všechny smysly jsou upřeny na hudebníka, kterého tóny zní díky systému rezonančních tyčí nadpozemsky a nechá zapomenout na čas, únavu, stres. Zbude jen hudba.

Newsletter

mail
account_circle

Social media


Kontakt a rezervace

Národní 20
Praha 1
110 00
Česká Republika

tel.: +420 737 773 343
info@redutajazzclub.cz

Mapa Reduta